گواهینامه ایزو 22000

استاندارد ISO22000:2005(سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی)

گواهینامه ISO22000 چیست ؟

استاندارد ایزو 22000 چه رابطه ایی با استاندارد HACCP دارد ؟

چرا پیش نیاز و یا هم نیاز گواهینامه ایزو 22000 ، گواهینامه ایزو 9001 است ؟

استاندارد و گواهینامه ISO22000 چه مزایایی دارد ؟

تولید و توزیع مواد غذایی از طریق شرکت هایی که در زمینه صنایع غذایی فعالیت می کنند رو به افزایش است. جامعه نیز رو به این تفکر آورده که مواد غذایی صنعتی سالم تر از مواد غذایی سنتی و دستی است و اهمیت ویژه ایی برای بهداشت و ایمنی مواد غذایی قائل است. از این رو تمامی تولید کنندگان و توزیع کنندگان و هر سازمانی که در حوزه زنجیره مواد غذایی فعالیت می کند تمایل دارد تا به مشتریان خود این اطمینان را بدهد که محصولاتش از ایمنی و بهداشت لازمه برخوردار است. جهت ابراز ادعای خود مجبور است مطابق با یک الگوی استاندارد و جهانی گام بردارد. این الگوی استاندارد و جهانی ، استاندارد سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی یا همان ISO22000 است. استاندارد ایزو 22000 به صنایع فعال در زنجیره غذایی این امکان را می دهد تا کلیه مخاطرات ایمنی در تمامی مراحل فرایندهای خود را شناسایی و کنترل نماید تا محصولی سالم و با کیفیت در اختیار مشتری قرار دهد و همچنین بتواند گواهینامه ISO22000 را اخذ نماید. لازم است بدانیم این استاندارد ISO22000 برای اولین بار در سال 2005 منتشر شد و قبل از آن تمامی صنایع از استاندارد آمریکایی HACCP ( هسپ ) استفاده می کردند و گواهینامه HACCP اخذ می کردند که با انتشار استاندارد ISO22000 به عنوان یک استاندارد جهانی که از طرف سازمان ایزو منتشر شده بود دیگر داشتن و یا گرفتن گواهینامه هسپ معنایی ندارد. البته باید پذیرفت که ریشه و اساس استاندارد سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی همان استاندارد HACCP است.

از مزایای پیاده سازی استاندارد ISO22000 و گرفتن گواهینامه ایزو 22000 می توان موارد زیر را ذکر کرد :

  • حصول اطمینان از ایمنی و سلامت مواد غذایی
  • کاهش بیماری ها و مسمومیت های ناشی از مواد غذایی
  • کیفیت بهتر و امن تر شغل در صنعت مواد غذایی
  • استفاده بهتر از منابع
  • اعتبار سنجی کارآمد و مستندات
  • بهبود تکنیک ها و روش ها
  • افزایش سود
  • افزایش پتانسیل برای رشد و توسعه اقتصادی
  • و...

همچنین باید دانست که برای طراحی و پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ( ISO22000 ) بایستی ابتدا یا هم زمان سیستم مدیریت کیفیت ( ISO9001 ) در سطح مجموعه طراحی و پیاده سازی گردد. و این به این دلیل است سیستم مدیریت کیفیت به عنوان یک استاندارد عمومی و مادر مطرح بوده و خیلی از الزامات در استاندارد سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی با استاندارد سیستم مدیریت کیفیت مشترک است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد استاندارد و گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت ( ISO9001 ) اینجا را کلیک کنید و جهت آشنایی با واژه ISO ( ایزو ) اینجا را کلیک کنید.

مرکز اطلاع رسانی سیستم کاران با کادری متخصص و مجرب بهترین راهنمای شما در خصوص گرفتن گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذاییISO 22000 متناسب با نوع زمینه فعالیت ، نیاز واقعی و بودجه تعریف شده می باشد.

با ما در ارتباط باشید . . .