مدیریت کسب و کار یا MBA چیست؟

مدیریت کسب و کار یا MBA چیست؟

مدیریت کسب و کار یا MBA Master & Administration  در قدیم اداره امور بازار در کشور ما به روش سنتی اداره میشد ومعاملات وبده بستان ها بندرت مکتوب میشد اغلب بصورت شفاهی صورت میگرفت ، در این راستا بعلت وجود صداقت فی مابین بازاریان و عدم امکان نفوذ کج روی هایی در معاملات و همچنین فعالیت محدود شرکتهای بین المللی در انجام معاملات و پایین بودن دانش کسب و کار چرخه اقتصادی کشور به روش خاص خود حرکت میکرد. امروزه بعلت پیشرفتهای تکنولوژی نوین بازار دارای پیچیدگی هایی گشته است و اقتصاد تعاریفی پیدا کرده است که دیگر نمی توان امور اقتصاد را بصورت سنتی اداره نمود.

امروزه دانشگاهها ومراکز علمی و آموزشی کشور به کمک بازار شتافته تا بتوانند بازاریان و دست اندرکاران اقتصاد کشور را با سیاستهای نوین اقتصادی آشنا نموده و نهایتها شرایط کسب و کار را تسهیل بخشیده و ارتباط اقتصادی بازار ایران را با جهان نزدیک نمایند.

در این راستا متخصصین و دانشگاهیان و صاحب نظران علم اقتصاد و بازاریابی و بررسی اداره امور بازار توانسته اند دوره های علمی و کاربردی را در رشته های مختلف کسب و کار فراهم و از این طریق به سیستم های بهره وری اقتصادی کشور کمک شایانی می نمایند.

برای اینکه بهتر MBA یا مدیریت کسب و کار را بشناسیم بهتر است تعریف خلاصه ای از Business داشته باشیم . Business یعنی کلیه اقداماتی از تولید تا فروش و حتی خدمات پس از فروش را نیز شامل میشود ، فرقی نمیکند که Business اقداماتی در رابطه با تولید کالا باشد یا ارائه خدمات باشد.

هرچند در مفهوم بازرگانی خرید و فروش به معنی commerce است پس ملاحظه میشود که MBA خرید و فروش تنها نیست بلکه مدیریت کسب و کار است در واقع MBA کاملتر از commerce است .
MBA هم ابتکار عمل را به مدیر می دهد و هم مهارت در اجرای کار اقتصادی و هم مدیریت ریسک او را بالا می برد بنحوی که فرد بتواند بصورت اکتیو در دنیای کسب و کار از عهده مسائل و مشکلات خود بیرون آید.
امروزه کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت با برگزاری دوره های مدیریت و در دانشگاهها و مراکز علمی و آموزشی سعی در جلب کارشناسانی می نمایند که بنحوی دست اندر کار اقتصادی می باشند.
خواص مهمی که این دوره ها دارند آنست که تلاش میشود تا فرآیند مدیریت کسب و کار کاملا بصورت علمی پوشش داده شود و در واقع دوره مدیریت MBA را طی می کند و آزمونهای علمی و عملی آنرا طی می کند و خلاقیت های او نگرش وی در رابطه با چگونگی عملکرد در فضای کسب و کار کاملا عوض میشود. جامعه مهندسی کشور و علی الخصوص پیمانکاران عزیزمان که از شخصیتهای خدوم و علاقمند به نظام و خود از سازندگان کشور می باشند بخوبی می دانند که باید دانش و اطلاعات خود را به اندازه ایی توسعه داده و بالا ببرند تا در عرصه بین المللی با کشورهای خارجی که برای تحصیل درآمد به کشورعزیزمان سفر می کنند بتوانند برابری نمایند و این مسیر نیست که آنها نیز به دانش روز جهان در زمینه کسب و کار آشنا باشند.

امید است دانشگاههای سراسر کشور با برگزاری دوره های آموزشی MBA بتوانند نقش خود را در جهت ارتقا دانش کسب و کار ایفا نموده و رفته رفته این دانش را در جامعه توسعه دهند. انشاا...