ISO registration

گواهینامه ایزو معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟

گواهینامه ایزو معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟ راههای تشخیص گواهی ایزو معتبر چیست؟ چطور اعتبار گواهینامه ایزو مرجع صادر کننده ایزو را بفهمیم؟ مراجع معتبر ثبت و صدور گواهینامه ایزو کدامند؟ گواهی ایزو معتبر دارای چه شاخصه هایی هست؟

گواهینامه ایزو یکی از مهمترین مدارکی هست که درون مناقصات علی الخصوص کاربرد دارد. شرکتها با اهداف و مقاصد مختلف به دنبال دریافت گواهی نامه های متعدد ملی و بین المللی می روند که شاید به جرات بتوان گفت مهمترینشان گواهینامه ایزو هست. گواهینامه ایزو گواهینامه ای هست که طی یکسری پیاده سازی الزامات استانداردها ( همان ایزو ها ) به سازمانها اعطا می گردد. گواهینامه های ایزو انواع متعدد و بسیار زیادی دارند که در کل می توان گفت شامل دو گروه استانداردهای ایزو عمومی و استانداردهای ایزو تخصصی می شوند. استانداردهای ایزو عمومی سه گواهینامه ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای را شامل می شود که مهمترین و عمومی ترین و پر کاربردترین استانداردهای ایزو محسوب می گردند. دسته دیگر استانداردهای تخصصی که با توجه به حوزه فعالیتهای مختلف سازمانها متعدد هستند و هر کدام با یک مشخصه عددی از هم تمیز داده می شوند و قسمت عمده استانداردهای ایزو و گواهینامه های ایزو را تشکیل می دهند. مثلا 13485 و ایزو13485 در حوزه صنایع و تجهیزات پزشکی ، 29001 و ایزو29001 در حوزه سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، 22000 و ایزو22000 در حوزه صنایع غذایی و همینطور ایزو های دیگری که با توجه به صنایع مختلف و حوزه های مختلف متعدد هستند. گواهی نامه های ایزو را شرکتها با اهداف مختلف و متعددی ( شرکت در مناقصات ، مطرح شدن در بازارهای ملی و بین المللی ، فعالیت در بازارهای ملی و بین المللی و همان صادرات ، تبلیغات و برندسازی ، رقابت با رقبای دیگر، پیاده سازی صحیح و واقعی ایزو و بسیاری اهداف سری دیگر) دریافت می کنند که این امر در انتخاب مراجع صادر کننده ایزو و میزان اعتبارشان تاثیر بسزایی دارد. اما مر اجع صادر کننده ایزو کدامند؟ مراجع صادر کننده ایزو معتبر را چگونه بشناسید؟ گواهی ایزو معتبر را چگونه تشخیص بدهید؟ جهت این امر مهم لطفا ادامه مطلب را با دقت مطالعه بفرمایید.

ایزو یک سازمان جهانی هست که درون ژنو سوییس واقع شده که تمامی استانداردها درون آن تدوین می شوند و بعد از تهیه و تدوین و تایید به صورت یک استاندارد جهانی منتشر می شوند. آدرس این سازمان با عنوان دقیق WWW.ISO.ORG هست که وقتی درون این سایت کنکاش کنیم در انتها می بینیم که نهاد بین المللی IAF را فقط در حیطه ایزو معتبر می داند و معرفی می کند. تمامی کشورها درون سایت IAF اعضایی دارند که درون سایت IAF قابل مشاهده هستند و نمایندگانی دارند که اصطلاحا بهشان AB گفته می شود. AB ها بایستی از قوانین IAF تابعیت کنند و همچنین لازم بذکر هست که AB ها خودشان گواهینامه ایزو صادر نمی کنند و این وظیفه را بر عهده نهاد دیگری می گذارند که همان CB های مراجع صادر کننده ایزو هستند. زیر نظر هر AB تعداد زیادی CB فعالیت می کنند. گواهینامه ایزو معتبر با این روش صادر می گردد. به طور خلاصه می توان اینگونه تعریف کرد: مراجع صادر کننده ایزو CB بایستی تحت اعتبار یک نهاد دولتی AB فعالیت کنند که خود این AB بایستی تحت اعتبار یک نهاد بین المللی با عنوان IAF مجوز فعالیت بگیرند.

درون سایت IAF به آدرس WWW.IAF.NU می توانید تمامی کشورها را مشاهده کنید و با کلیک روی کشور مورد نظر تمامی AB ها را در آنجا مشاهده بفرمایید. مثلا کشور ایران را انتخاب کنید می بینید تنها AB مورد قبول و مشاهده NACI هست. چنانچه یک گواهینامه ایزو به این روش صادر شود قطعا معتبر بوده و دارای اعتبار هست. حالا یکسری مراجع داخلی نیز هستند که غیر IAF هستند و AB و CB های داخلی هستند و در ایران و یکسری کشورهای همسایه ساخته شده اند و ساختگی هستند که البته کار راه انداز هستند اما دارای اعتبار در سطح گواهی نامه IAF نیستند. اما چون به سهولت و در زمانی کوتاه و با هزینه پایین به دست میایند بسیار طرفدار دارند و در ایران بیشتر این دست گواهی نامه های ایزو مورد استفاده قرار می گیرند. البته هستند در این میان مراکز ساختگی و دلال که فعالیت می کنند و اما دارای اعتبار نیستند و فاقد اعتبار هستند و میایند و با معرفی خود به عنوان مرکزی معتبر دارای بالاترین اعتبار و نامعتبر بودن دیگر مراجع مشتریان را به سمت خود می کشند و آنها را در دام خود می اندازند. پس آگاهی شرکتهای متقاضی ایزو بسیار حائز اهمیت هست.

سیستم کاران به عنوان مرکزی عام المنفعه در زمینه ثبت و صدور انواع گواهی ایزو و با شناخت مراجع معتبر و شناخت و آگاهی کامل در خصوص گواهینامه های ایزو معتبر در خدمت متقاضیان محترم می باشد. مراجع انتخابی و اعتبار گواهینامه های ایزو صادر شده خود را می توانید از طریق مرکز سیستم کاران پیگیری کنید. تمامی خدمات مشاوره مرکز سیستم کاران رایگان می باشد. با یک تماس تمامی اطلاعات خواسته شده خود را از ما دریافت نمایید.

با ما در تماس باشید.

 

 

خرید و فروش گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید