گواهینامه های مورد نیاز در مناقصات

امروزه سازمان‌ها و شرکتها برای پیروزی و کنار زدن رقبا جهت فعالیت در کسب و کار‌ها و بجهت بر عهده گرفتن بهترین و‌ بزرگترین پروژه ها علاوه بر گزینه هزینه های اعلام شده نیازمند آیتم‌ دیگری با نام گواهینامه‌های معتبر همراه با سیستم های مدیریتی قوی نیز می‌باشند. چند سالی است که اکثر ارگان‌های دولتی و خصوصی کلیه پروژه‌های خود را بصورت مناقصه در اختیار سازمان‌ها و شرکت‌های دیگر قرار میدهند و شرط حضور در مناقصات را داشتن یک سری از گواهینامه‌ها قرار داده‌اند. گواهینامه مورد نیاز شرکت‌ها و سازمان‌ها یکی از مهمترین سؤالات مطرح شده از سوی متقاضیان می‌باشد.

مرکز سیستم کاران با ذکر کردن نکات قابل توجهی به این دغدغه و‌ مسئله مهمی که ذهن مدیران و کارفرمایان را مشغول کرده است که جهت شرکت در مناقصات نیازمند اخذ چه گواهینامه‌هایی هستند پایان داده است.

گواهینامه ایزو ISO ، گواهینامه HSE ، گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، گواهینامه صلاحیت پیمانکاری ( رتبه پیمانکاری ، گرید پیمانکاری )، گواهینامه صلاحیت شرکت‌های خدماتی ( مجوز اداره کار )، رتبه انفورماتیک و رتبه مشاوره جز گواهینامه‌هایی هستند که کارفرمایان در لیست قراردادها جهت شرکت در مناقصات برای سازمان‌ها قید کرده‌اند.

ISO-Tenders

گواهینامه ایزو جهت شرکت در مناقصات

ایزو ISO جز مهم ترین و پر کاربردترین گواهینامه‌های مورد نیاز در مناقصات است. سه گواهینامه ISO 9001 ( سیستم مدیریت کیفیت )، ISO 14001 ( سیستم مدیریت زیست محیطی )، ISO 45001 ( سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ) مهم ترین و‌ پرکاربردترین مورد نیاز سازمان‌ها هستند. هنگامی که سازمانی هر سه گواهینامه را بصورت همزمان اخذ نماید گفته میشود آن سازمان سیستم مدیریت یکپارچه در مجموعه‌اش پیاده کرده است و مسلما این موضوع قدرت یک سازمان را جهت شرکت در مناقصات و پیروز شدن بالا می‌برد. حال با توجه باینکه اکثر متقاضیان شرکت در مناقصات زمان کوتاهی در پیش رو دارند باید در مورد اخذ گواهینامه های ایزو مطالبی را بدانند تا خدای نکرده در دام یکسری از شرکت‌های سود جو و منفعت طلب نیافتند.

مراکز صدور گواهینامه های ایزو را در اصطلاح CB می‌نامند. مراکز صدور ایزو توسط مؤسسه های اعتبار دهنده‌ای بنام AB اعتبار دهی و تأیید می‌شوند. هنگامی که مراکز اعتبار دهنده به مراجع صدور هر کشوری عضو انجمن اعتبار دهندگان بین المللی بنام IAF باشد گفته می‌شود گواهینامه ایزو کاملا معتبر و بین المللی است و مدت زمان اخذ این گواهینامه حدود یک ماه طول می‌کشد. پس نتیجه میگیریم که سازمان‌ها و شرکت‌هایی که بدنبال شرکت در مناقصات هستند بهتر است که قبل از شروع یک مناقصه بدنبال اخذ گواهینامه‌های مورد نظر بروند و گواهینامه ایزو را همیشه جز مدارک مورد نیاز و ضروری خود داشته باشند. حال این سوال مطرح می‌گردد که اگر سازمانی بصورت فوری قصد شرکت در یک مناقصه را داشته باشد و نیازمند مدرک ایزو است باید چه کند؟

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران شما را بدین صورت راهنمایی می‌کند که یکسری مراجع صدور گواهینامه های ایزو هستند که بصورت خصوصی فعالیت می‌کنند و مراکز اعتبار دهنده این CBها عضو انجمن بین المللی اعتبار دهندگان بین المللی IAF نیستند و خب مسلما اعتبار مدارک بین المللی ایزو را ندارند ولی اگر برای کارفرمای مناقصه گذار مشکلی نداشته باشد می‌توانند بصورت فوری درخواست گواهینامه‌های ایزو را داشته باشند.

Contractors-safety-competency-certificate

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران جهت شرکت در مناقصه

یکی دیگر از مهم‌ترین گواهینامه‌های مورد نیاز جهت شرکت در مناقصات گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران می‌باشد. یکسری از متقاضیان محترم گواهینامه HSE ( سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت محیط کار ) را همان گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران می‌شناسند ولی لازم به ذکر است بدانید این دو گواهینامه کاملا از هم مجزا هستند و گواهینامه hseتوسط همان مراکز صدور گواهینامه های ایزو صادر می‌گردد ولی گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران توسط وزارت بهداشت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی اخذ می‌گردد و همچنین مدت زمان زیادی جهت دریافت این گواهی لازم است.

پیش نیاز اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی پیمانکاران داشتن یکی از این دو گواهینامه با نام صلاحیت پیمانکاری ( رتبه پیمانکاری ) و گواهینامه صلاحیت شرکت‌های خدماتی( مجوز اداره کار ) می‌باشد. رتبه پیمانکاری یا همان گرید برای شرکت‌های با زمینه فعالیت فنی و مهندسی اخذ می‌گردد که این گواهینامه دارای طبقه بندی از ۵ تا ۱ می‌باشد و هر چه رتبه از شماره پایینتری برخوردار باشد نشان دهنده داشتن امتیاز بالاتری می‌باشد که مسلما جهت شرکت در مناقصات می‌توانند با قدرت بیشتری حضور یابند. گواهینامه صلاحیت پیمانکاری یا همان رتبه پیمانکاری توسط سازمان برنامه و بودجه کشور (ساجات) صادر می‌گردد.

GIVE-EDARE-KAR

گواهینامه صلاحیت شرکت‌های خدماتی جهت شرکت در مناقصات

گواهینامه صلاحیت شرکت‌های خدماتی یا همان مجوز اداره کار که برای شرکت‌های خدماتی که با زمینه تأسیسات، فضای سبز، تعمیر و نگهداری و تجهیزات و وسایل اداری، آشپزخانه و رستوران ، خدمات عمومی و نگهبانی و چاپ و تکثیر فعالیت می‌کنند صادر می‌گردد. مجوز اداره کار توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر می‌گردد.

IT

گواهینامه های رتبه مشاوره و رتبه انفورماتیک نیز توسط سازمان برنامه و بودجه کشور (ساجات) صادر می‌گردد. گواهینامه رتبه های انفورماتیک نیز دارای امتیاز ۷ تا ۱ را دارد. اخذ کمترین شماره در این نوع گواهینامه بالاترین امتیاز را برای سازمان مورد نظر را بدنبال می‌آورد.

HSE-5

گواهینامه HSE جهت شرکت در مناقصات

گواهینامه HSE هم جز گواهینامه های مورد نیاز در مناقصات می‌باشد. همانطور که قبلاً اشاره شد این گواهی توسط مراجع صدور گواهینامه‌‌های ایزو صادر می‌گردد و اخذ این گواهی نشان دهنده داشتن یک سیستم مدیریتی قوی در بخش ایمنی و بهداشت محیط کار می‌باشد.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران با داشتن کادری مجرب و حرفه ای می‌تواند کلیه راهنمایی‌ها و مشاوره‌های لازم جهت اخذ انواع گواهینامه های مورد نیاز در مناقصات را برای شما متقاضیان محترم انجام دهد. رضایت مشتری سر لوحه کلیه امورات و برنامه های این مرکز می‌باشد.

 

اخذ گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.