HSE---MS

HSE-MS

اصطلاح  HSE-MSشامل دو عبارت و اصطلاح HSE و MS می شود. HSE مخفف کلمات Environment  محیط زیست و safety ایمنی و health سلامت هست.MS مخفف کلمات Management در معنای مدیریت و system در معنای سیستم میباشد. حالا با توجه به این تفاسیر می توان گفت HSE – MS یا همان HSE در معنای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی هست که الزاماتی را برای شرکتها تعریف می کند که تلفیق دو سیستم ، ایمنی و بهداشت شغلی و همچنین محیط زیست می شود. HSE یا همان HSE – MS در حقیقت گواهینامه نیست بلکه یک مدل هست که الزامات بیان شده درون آن بسیار شباهت با الزامات دو سیستم مدیریتی ، ایزو 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی و ایزو 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی دارد. HSE – MS یک مدلی هست که تلفیق دو استاندارد ایزو14001 و ایزو 45001 را در بطن خود دارد و برای تمامی سازمانها و شرکتها با هر گونه فعالیت کاربرد دارد. شاید بتوان چنین گفت که ریشه و بنیان HSE تلفیقی از استانداردهای ایزو 14001 و ایزو45001 هست و این امر به دلیل الزامات مشترک زیادی از این دو استاندارد با HSE هست و HSE یا HSE – MS با HSE وزارت کار کاملا متفاوت هست.

تمایل مجموعه ها و سازمانها و شرکتها جهت طراحی و پیاده سازی دو استاندارد جهانی ایزو14001 و ایزو45001 مدلی ایجاد شد که این دو استاندارد را با هم تلفیف و ترکیب کرد و باعث به وجود آمدن مدل HSE یا HSE – MS شده است. با استقبال شرکتها و سازمانهای درخواست کننده گواهی نامه HSE – MS و باب شدن اصطلاح HSE در بین کارفرمایان ، باعث شد نام گواهینامه HSE و یا همان HSE – MS بر سر زبانها بیوفتد و به یکی از گواهینامه های اصلی در مناقصات تبدیل شود که البته اطلاق این مدل به گواهینامه HSE درست نیست و اما با این عنوان مصطلح شده اما درست این هست که گفته شود مدل HSE – MS .

HSE – MS امروزه روز در اغلب مناقصات از طرف پیمانکاران مناقصات از شرکتها بخصوص شرکتهای پیمانکاری درخواست می گردد و گفته می شود گواهینامه HSE یا همان HSE – MS را ارائه دهند که همین درخواست به فراگیری گواهینامه HSE – MS تبدیل شد و مصطلح شدن و تبدیل شدن این مدل به عنوان گواهینامه HSE – MS که همانطور که گفته شد از لحاظ اصولی درست نبوده و نیست و HSE – MS یک مدل هست و نباید در گروه گواهی نامه قرار می گرفت و به عنوان گواهی HSE رواج می یافت. اخذ گواهی نامه HSE جهت مناقصات امروزه تبدیل به یکی از دغدغه ها و الزامات شرکتها شده است و غالبا هم کارفرمایان مناقصه گزار گواهینامه HSE یا HSE – MS را درخواست می کنند، به همین جهت شرکتهای شرکت کننده در مناقصات جهت اخذ گواهی HSE بایستی بدانند که HSE چیست و از کجا می توانند HSE بگیرند. البته بایستی دقت کنند که کارفرمای مناقصه گزار HSE می خواهد یا HSE اداره کار که گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران هست و شرکت متقاضی بایستی ایتدا بداند کدام HSE را می خواهد. در ادامه تفاوت دو گواهی نامه HSE یا همان HSE – MS با HSE اداره کار را مختصر برایتان خواهیم گفت

HSE یا HSE – MS به دلیل الزامات مورد نیاز مشترک و مورد نیاز بسیاری که با ایزو9001 دارد بهترست با استاندارد ایزو9001 سیستم مدیریت کیفیت به صورت همزمان طراحی و پیاده سازی و اخذ گردد و یا شایسته هست سازمان متقاضی HSE در ابتدا ایزو 9001 را درون سازمانش طراحی و پیاده سازی و اجرایی کند و سپس جهت اخذ HSE اقدام نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گواهینامه ایزو9001 اینجا کلیک کنید.

 

تفاوت HSE یا HSE – MS با HSE وزارت کار

گواهینامه HSE یا HSE – MS در قبال پیاده سازی سیستم مدیریت زیست محیطی و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی به شرکتها اعطا می گردد و هم به فرد و هم به سازمانها اعطا می گردد و این گواهینامه توسط CB ها همان مراجع صادر کننده ایزو صادر می شوند و الزامات تعریف شده دو استاندارد ایزو14001 و ایزو45001 را در خود گنجانده است. گواهی نامه HSE پس از پیاده سازی الزامات محیط زیستی و ایمنی و بهداشت تعریف شده درونش بعد از ممیزی دریافت می گردد. اما گواهینامه HSE اداره کار گواهی نامه ای هست که بعد از تایید وضعیت ایمنی پیمانکار و عملیات پیمانکاری توسط وزارت کار و امور اجتماعی و طی یکسری کلاسها و آموزشهای لازمه به سازمانهای پیمانکاری اعطا می گردد. در خصوص HSE وزارت کار و در واقعیت و اصطلاح درست صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران به ایمنی عملیات پیمانکاران و بررسی حوادث کاری می پردازد و اما HSE یا HSE – MS به مباحث بهداشت و محیط زیست می پردازد. مرجع صادر کننده HSE و همان HSE – MS مراجع صادر کننده ایزو و HSE تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران ، وزارت کار می باشد. با توجه به همه این موارد قطعا روند اخذ گواهی HSE – MS و HSE با HSE وزارت کار با توجه به مراجع صادر کننده متفاوت کاملا با هم فرق دارد.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران درجهت ارتقا سطح دانش فنی متقاضیان اقدام به ارائه مشاوره کاملاً رایگان و دیدگاه لازم درخصوص گواهینامه HSE – MS  مینماید

HSE-MS چیست؟ صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید